Menu

Rubriky

SPOLEČNĚ | Městské obvody
2285
post-template-default,single,single-post,postid-2285,single-format-standard,eltd-core-1.0.3,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,borderland-ver-1.16, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,side_menu_slide_with_content,width_470,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Městské obvody

Městské obvody

Pro naši koalici není statutárně členěné město žádnou zátěží, ani noční můrou. Ze zkušeností víme, že jde o tradici, kterou naše strana respektuje a obhajuje v rámci celé České republiky. Pro některé jiné strany však může být členění na městské obvody, jejich větší samostatnost a možnost o svých věcech rozhodovat, snadným cílem útoků. Pro zástupce takových stran je charakteristické, že nekritizují statut města upravený závaznou vyhláškou, ale jen uspořádání rozhodovacích úrovní, které jsou ale v souladu s pravidly subsidiarity – tedy podpůrnosti, kterou uznává většina civilizovaného světa.

Po druhé světové válce se začalo město formovat spojováním s okolními vesnicemi a městy. Například vzpomeňme Neštěmice, které jsou dodnes součásti města, nebo Trmice, které se v devadesátých letech opět osamostatnily. Řídit celky, které jsou složeny z více dříve samostatných území je nepochybně složitější než řídit město, které má své neměnné historicky dané území. Jsou mezi námi politici, kteří rádi přijímají jednoduchá řešení. Jejich příkladem je současné vedení města, které svou odpovědnost za výběr poplatků za svoz odpadu, vyřešilo jejich zrušením. Jde sice o líbivé a populistické gesto, ale těm, kteří se orientují na budoucnost a jsou odpovědní je jasné, že tímto krokem způsobilo současné vedení města velké škody, na které dříve či později doplatí všichni jeho občané. V každé volební kampani se objevují tato jednoduchá řešení a jejich zastánci se našli i letos a navrhli mimo jiné i zrušení městských obvodů.

Po politickém uskupení Blok demokratických stran, které vedli Ing. Miroslav Florian a Ing. Petr Novotný, přišli s myšlenkou zrušení obvodů i zástupci ODS Ing. Miroslav Harciník a Mgr. Jan Kubata. To, co dnes preferují Svobodní a Nezávislí, není tedy nic nového a snad i výsledek bude stejný jako v minulých letech. Je třeba ovšem připustit, že kritika postavení městských obvodů (upraveno obecně závaznou vyhláškou Statut města) se občas objevuje právem. Tento právní dokument je zřejmě příčinou všech nálad, zejména těch negativních, volajících po změně.

V poslední úpravě této obecně závazné vyhlášky (v době, kdy město řídila sociální demokracie), byly pravomoci městských obvodů velmi omezeny. Vedení města tehdy kladlo důraz na to, aby obvody vykonávaly zejména činnosti ve státní správě – tzv. činnosti v přenesené působnosti, nejvíce v oblasti sociální péče. Byla jim odebrána možnost se aktivně podílet na tvoření obecně závazných vyhlášek, územního plánu, strategického rozvoje města a využívat možnosti účasti na samostatných projektech financovaných z národních zdrojů nebo Evropské Unie.

Za poslední čtyři roky se zastupitelstvo města při svých zasedáních ke kvalitě obecně závazné vyhlášky Statut města nikdy nedostalo a nenašel se jediný zastupitel či politický subjekt v zastupitelstvu, který by o změnu usiloval. Pro vedení města bylo výhodnější a snazší jít cestou jednoduchých a populistických řešení.

Koalice TOP 09, KDU-ČSL a STAN je připravena o změnu bojovat. Máme zkušenosti s prosazováním větších pravomocí obvodů v územním plánu, jsou mezi námi zkušení projektoví manažeři, se kterými jsme připraveni pustit se do řešení likvidace brownfieldů, odborníci na hospodaření s odpady a s dalšími specialisty jsme připraveni zpracovat vylepšení vyhlášky Statutu města. Ptáme se Vás, vážení voliči, bylo by snad špatné, kdyby obvody měly právo rozhodovat o svých základních školách a dalších palčivých otázkách v místech, která spravují? Vyvarujme se jednoduchých řešení, zaměřme se na skutečné záměry jejich předkladatelů a zvolme si nové pojetí řízení našeho města.

Žádné komentáře

Odeslat komentář